UN Global Compact – czy i jak zostać członkiem

Łukasz Kolano

Inicjatywą ONZ zainteresowaliśmy się w marcu, gdy przystąpiła do niej warszawska GPW. Szybko okazało się, że w sieci jest już 80 innych podmiotów znad Wisły. Jak do niej wejść i po co? Odpowiada Łukasz Kolano, dyrektor wykonawczy Global Compact Poland.

Warszawska Giełda została członkiem UNGC w marcu 2020 r. Po niej dołączyli kolejni, na czele z Polenergią, Ciechem oraz – uwaga! – Centralnym Portem Komunikacyjnym (opisanym w rejestrze jako małe/średnie przedsiębiorstwo). Rejestr polskich członków projektu jest w ogóle bardzo różnorodny. Rodzi się pytanie, czy i co łączy sygnatariuszy.

Przemek Barankiewicz: UN Global Compact to część Organizacji Narodów Zjednoczonych? Jak najprościej określić Waszą organizację? 

Łukasz Kolano: UNGC jest jedną z Inicjatyw specjalnych Sekretarza Generalnego ONZ formalnie pod jego sekretariatem (jako dobrowolne zrzeszenie firm działających na rzecz zrównoważonego rozwoju wg. polityk i wartości ONZ) , w odróżnieniu od międzyrządowych Funduszy jak np. WFP czy Programów jak UNDP czy Agend jak WHO czy UNESCO.

A jakie są relacje polskiego oddziału z „matką”?  

Global Compact Network Poland – którego jestem dyrektorem jest sekretariatem dla polskich członków UNGC na podstawie umowy (MoU) z centralą, Prezesem Rady jest Kamil Wyszkowski.  Formalnie działa na prawie polskim jako NGO, podobnie jak biuro UNEP /GRID, komitet UNESCO czy UNICEF w Polsce.

Jak zostać Waszym członkiem? Są jakieś kategorie członkowstwa? Ile to kosztuje? To czego formalnie (jeśli do czegoś) zobowiązuje się członek? Czy są jakieś zasady kwalifikacji? 

Informacje nt członkostwa, zobowiązań i sposobów uczestniczenia znaleźć można na naszej stronie lub poprzez kontakt z Zofią Piwowarek.

O ile dobrze rozumiem, osią i misją organizacji jest 10 zasad Global Compact?  

Tak, 10 zasad GC, 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz narzędzia pomocnicze takie jak standardy i samoregulacje branżowe czy wypracowywane przez UNGC (jak Standard Minimum Programu Etycznego).

Przystąpiła do Was GPW. Co możecie zrobić dla spółek giełdowych? 

Od zeszłego roku w sposób szczególny bierzemy pod uwagę temat spółek giełdowych, zawiązując partnerstwo z GPW na rzecz upowszechnienia dobrych standardów biznesowych oraz promowania tematyki ESG, dlatego tez GPW jest jednym z ostatnio dołączających członków UNGC. realizujemy też programy wyspecjalizowane w tematyce sustainability, które w większości dotyczą (oczywiście niewyłącznie) spółek giełdowych.

Znane jest Wam działanie tzw. Bluewashingu lub Rainbowwashingu? Czyli podpinanie się spółek pod flagę ONZ lub zasady zrównoważonego rozwoju, często nadużywanie tego, bo za łatwymi deklaracjami z raportów spółek i komunikatów PR nic tak naprawdę nie stoi. Czy i jak z tym walczycie?

Oczywiście. Dlatego też aktywnie działamy na rzecz właściwego zrozumienia tematyki sustainability, by wiedza na rynku była jednym z istotniejszych weryfikatorów komunikatów z firm. Jeśli chodzi o firmy członkowskie wobec których zachodzi podejrzenie o działanie niepożądane, odsyłam na specjalną stronę. Jednocześnie zobowiązujemy firmy do publicznego przygotowania raportów dotyczących kwestii zrównoważonych takich, jak Communication on Progress, który jest warunkiem przystąpienia i utrzymania w UNGC (standard obecnie reformowany, by uwzględniał nowe kategorie i narzędzia). Wspieramy aktywnie wszelkie inicjatywy na rzecz transparentnego raportowania i weryfikowania raportów korporacyjnych, w szczególności niefinansowych i ze źródeł niezależnych.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.