Co przyniesie 2022 w ESG?

2022 esg

Inwestowanie ESG to ciągle stosunkowo nowy trend. Skoro tak, to każdy rok przynosi masę nowości. Jakie stanowią tylko medialny szum, a które będą miały znaczący wpływ na branżę? Zapytałem ekspertów. Tych samych, którzy podsumowali 2021 rok.

Joanna Ałasa, CFA – Senior Analyst w NN TFI:

W 2022 roku czekam na kolejne kroki zarówno krajów, jak i przedsiębiorstw, które miałyby prowadzić do realizacji ambitnych celów, nakreślonych w ubiegłych dwunastu miesiącach. Następstwa podjętych postanowień przyspieszą transformację a jednocześnie mogą okazać się impulsem koniecznym do powstania nowych technologii, które zmienią świat na lepsze.

Ewa Bałdyga, ekspert w Martis Consulting

Najważniejszym punktem 2022 roku będzie, w ramach Dyrektywy CSRD, dostosowanie jednolitego standardu raportowania obligatoryjnego ESEF do danych niefinansowych. Do tej pory spółki miały dowolność w przedstawianiu danych, raporty spółek z tej samej branży mogły być kompletnie różne. Jednolity standard sprawi, że raporty spółek z jednej branży staną się porównywalne, co znacznie ułatwi podejmowanie decyzji inwestorskich.

Joanna Pydo, C-Power Advisory

Kluczowa rola i rosnące zainteresowanie Data Technology i Artificial Intelligence w ESG – technologia i sztuczna inteligencja będą wspierać procesy ESG w organizacji, docelowo umożliwią optymalizację strategii biznesowej firmy i staną się niezbędną składową przy podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych i inwestycyjnych. Technologia, automatyzacja procesów, AI – umożliwią gromadzenie, weryfikowanie i analizowanie dokładnych danych ilościowych i jakościowych ESG, miar i wskaźników, monitoringu ESG w real – time. Sztuczna inteligencja pomoże również w gromadzeniu i ocenie coraz większej ilości danych na temat zagrożeń i szans wynikających ESG, umożliwiając podejmowanie bardziej świadomych decyzji biznesowych. Wykorzystanie technologii spowoduje, że strategie ESG organizacji i inwestorów znajdą się nie pod lupą a pod mikroskopem.

Łukasz Kolano, Senior ESG Expert w GoResponsible:

Regulacyjnie? Pakiet Fit for 55 – kolejne wyznaczanie granic i kierunków transformacji i zrównoważenia. Ten pakiet i towarzyszące, to presja regulacyjna tak szeroka, że trudno wymieniać. Wszystkim narzekającym jednak na zalew regulacji trzeba odpowiedzieć, że przez lata zarzutem był właśnie brak wskaźników i dowolność. Wiec jest odpowiedź.

Inwestycyjnie? Praca nad bardziej zaawansowanymi narzędziami opartymi na ESG. Dla mnie szczególnie tematyczne ETFy, w większości dotykające tematu klimatu. Ale nie tylko, bo w ESG jest dużo megatrendów do powiązania, takich jak np. jakość zarządzania (governance) ogólnie – w szczególe bezpieczeństwo (w tym cyfrowe) i digitalizacja; impakt społeczny, etc.

Biznesowo? Po zalewie klimatycznych (i nie tylko) megadeklaracji, tematem będzie greenwashing i KPIs w ESG. A od strony praktycznej – jak powiązać cele klimatyczne z transformacją energetyczną w Polsce (czyli np. co z tego że flota elektryczna jeśli napędzana węglem, etc.)

Rober Sroka, ESG Director w Abris Capital:

Rok 2022 będzie toczył się pod hasłem „drogo”. O ile historycznie w wielu przypadkach ESG było obok pytań o rzeczywistą wartość i ryzyko inwestycji to w 2022 pytając o zwrot z inwestycji będą padały pytania:

E – dlaczego tak drogo kosztują energia i surowce

S – dlaczego tak drogo kosztują nas pracownicy

G – dlaczego tak drogo kosztują nas dane

W 2022 będziemy poszukiwać rozwiązań, które z tego „drogo” zrobią szansą biznesową i inwestycyjną. Zatem spodziewam się dużej ilości inwestycji w: E – innowacje związane ze źródłami energii i zmianą klimatu, w S – firmy o otwartej i konstruktywnej kulturze przyciągającej talentów oraz G – w ekspertów rozumiejących ESG i świat technologii.

Tycjan Bielecki, ekspert ESG z Deutsche Bank Polska:

W roku 2022 zakładam, że centralnym tematem będzie kalkulacja parametrów (np. poziomów emisji) i konkretnych strategii co z nimi zrobić. Równolegle z tematem odejścia od politycznej negacji kwestii ESG, bo to wymusza min rynki finansowe.

Stanisław Stefaniak, Starszy analityk ds. polityki regulacyjnej w Fundacji Instrat:

2022 to rok, w którym unijne inicjatywy regulacyjne będą musiały po raz pierwszy zostać zastosowane w praktyce przez szerokie grono podmiotów. Chodzi tutaj przede wszystkim o klasyfikację działalności przedsiębiorstw zgodnie z Unijną Taksonomią. Od tego roku dokonywać jej będą musiały podmioty zobowiązane do raportowania na gruncie Dyrektywy o Raportowaniu Niefinansowym, czyli duże spółki giełdowe i instytucje finansowe, a całoroczna informacja podlegać będzie ujawnieniu w raporcie niefinansowym za rok 2023. Dla banków i zarządzających funduszami oznacza to konieczność raportowania tzw. green asset ratio, czyli odsetka zielonych aktywów w ich portfelu kredytowym lub inwestycyjnym.

Rok 2022 będzie też zapewne pierwszym, w którym – przynajmniej w pracach legislacyjnych – klimat przestanie być jedynym priorytetem. To obszar, na którym unijni prawodawcy skupili się w pierwszej kolejności, dając sobie więcej czasu na inne kwestie. Spodziewać się więc należy technicznych kryteriów, przyjmowanych na gruncie unijnej Taksonomii, dla celów środowiskowych innych niż klimatyczne. W pracach znajdzie się też Taksonomia Społeczna, która miałaby wyznaczać standardy raportowania o odpowiedzialnej działalności firm i inwestorów w odniesieniu do kwestii społecznych.

Kolejnym obszarem przedmiotowym, które znajdzie się pod lupą regulatorów w 2022 są ratingi ESG. Branża ta jest obecnie zupełnie nie uregulowana i mało przejrzysta, a duże rozbieżności w ocenach tych samych spółek podważają wiarygodność stosowanych metodologii. Komisja zapowiedziała już prace legislacyjne, które zakończyć się mają w 2023 roku, ale których założenia poznamy zapewne w nadchodzących miesiącach.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.