Dubaj = wielki smok + wielki smog

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do 7 milionów przedwczesne zgonów każdego roku. Wśród miast z najgorszym powietrzem jest Dubaj, mekka turystów oraz centrum biznesowe do którego ściągają tysiące ekspatów z całego świata, w tym z Polski.  

Najnowsza mapa przygotowana na podstawie danych WHO nie pozostawia wątpliwości. Dubaj znajduje się wśród miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu obok Jakarty, Bombaju, Kairu i Lagosu, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i długość życia jego mieszkańców.

Spośród sześciu powszechnych zanieczyszczeń powietrza, pył zawieszony o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej lub PM2,5 jest uznawany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Wynika to z jego rozpowszechnienia w atmosferze i szerokiego zakresu niekorzystnych skutków zdrowotnych związanych z jego narażeniem, takich jak choroby serca, udar, rak płuc i przewlekłe choroby układu oddechowego.

Zdrowe limity dla PM2,5 ustala się na poziomie średniorocznie 0-5 μg/m. W takich miejscach żyje tylko 1 proc. światowej populacji.

Wpływ jakości powietrza na śmiertelność

Według WHO, współczynniki śmiertelności nieprzypadkowej mnożą się przez 1,08 na wzrost stężenia PM10,2 o 5 μg/m³, ale tylko do 35 μg/m³. Powyżej tego wskaźniki wzrostu śmiertelności mogą nie być liniowe, co powoduje znacznie więcej zgonów.

Po osiągnięciu celu pośredniego 1 (powyżej 35 μg/m³) liczba zgonów potencjalnie rosłaby znacznie szybciej. Od 2022 r. około 14% krajów zgłasza poziomy powyżej tego progu, w tym Czad, Indie, Pakistan, Katar i Nigeria.

Stan zanieczyszczenia powietrza na świecie

iastoŚrednie roczne stężenie PM2022,2 w 5 r. (μg/m³)Średnie roczne stężenie PM2018,2 w 5 r. (μg/m³)
 Kair, Egipt47.4N/A
 Mumbai, Indie46.758.6
 Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie43.755.3
 Dżakarta, Indonezja36.245.3
 Lagos, Nigeria36.1N/A
 Pekin, Chiny29.850.9
 , Peru25.628
 Mexico City, Mexico22.119.7
 Kanton, Chiny21.333.2
 Manila, Filipiny14.6N/A

Podczas gdy wiele miast w Ameryce Północnej i Europie odnotowało stałe i stosunkowo niższe stężenia PM2.5 w ciągu ostatnich kilku lat, wiele miast (zwłaszcza w Azji) poczyniło postępy w obniżaniu poziomu zanieczyszczenia powietrza. Niemniej jednak wiele z nich nadal rejestruje stężenia PM2,5, które są ponad sześciokrotnie wyższe niż wytyczne WHO.

Większość części świata nie spełniła corocznych zaleceń WHO dotyczących czystego i zdrowego powietrza w 2022 roku. Koszt braku działań w kierunku czystszego powietrza jest bardzo wysoki. Oprócz milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, globalny koszt szkód zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza wynosi obecnie 8,1 biliona dolarów.

Smog potęguje emisja CO2.

Wracając jednak do Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich to oprócz kiepskiej jakości powietrza (pomimo poprawy w ostatnich latach) na uwagę zasługuje wysoki poziomom emitowanego  śladu węglowego w przeliczeniu  na jednego mieszkańca pomimo. Wyższe poziomy są tylko w Katarze, Bahrajnie i Kuwejcie.

Zdjęcie

Dlaczego Dubaj jest jednym z największych emitentów CO2 na świecie? To koszt sukcesu rozwoju tego miasta. Gwałtownie rosnąca infrastruktura od lotnisk, po centra handlowe, hotele, biurowce po sieć komunikacyjną z jednej strony zużywa coraz więcej energii a z drugiej powoduje coraz większą produkcję śladu węglowego. Do tego dochodzą emitujące CO2 instalacje związane z przerobem ropy, odsalaniem wody morskiej czy wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrociepłowniach.  

Jeśli do tego dodamy setki tysięcy pracujących klimatyzatorów, wysoką wilgotność i bardzo duży ruch samochodowy, gdzie żarłoczne duże silniki są często preferowane przez bogatych mieszkańców to Dubaj jako idealne miejsce do życia i pracy już nie jawi się jak atrakcyjnie miasto przyszłości do życia i prowadzenia biznesu.

Dariusz Jarosz

O autorze:

Redaktor naczelny ESG.pl

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.