Chiny dominują w branży producentów technologii czystej energii.

Kraj Środka , wraz z resztą regionu Azji i Pacyfiku, odpowiada za około 75% światowych mocy produkcyjnych w zakresie siedmiu technologii czystej energii, , w tym wiatrowej lądowej i morskiej, systemów fotowoltaicznych (PV), pojazdów elektrycznych (EV), ciężarówek na ogniwa paliwowe oraz pomp ciepła i elektrolizery.

Poniższa wizualizacja powstała na podstawie raportu IEA 2023 Energy Technology Perspectives i przedstawia podział globalnych zdolności produkcyjnych według regionów w zakresie masowo produkowanych technologii czystej energii.

Producenci czystych technologii.

Zdolność produkcyjna odnosi się do maksymalnej ilości towarów lub produktów, które zakład może wyprodukować w określonym czasie. Decyduje o tym kilka czynników, m.in.:

– wielkość zakładu produkcyjnego

– liczba dostępnych maszyn lub linii produkcyjnych

– poziom umiejętności siły roboczej

– dostępność surowców

Według MAE globalne zdolności produkcyjne w zakresie czystych technologii energetycznych mogą okresowo przekraczać krótkoterminowe potrzeby produkcyjne. Obecnie dotyczy to zwłaszcza akumulatorów EV, ciężarówek z ogniwami paliwowymi i elektrolizerów. Na przykład, podczas gdy w 2021 roku na całym świecie sprzedano tylko 900 ciężarówek na ogniwa paliwowe, łączna zdolność produkcyjna zgłoszona przez producentów wyniosła 14 000 ciężarówek.

Jeśli popyt ma spełnić scenariuszem MAE do 2050 r. o zerowej emisji netto to musi nastąpić znaczny wzrost mocy produkcyjnych w nadchodzących dziesięcioleciach. Takie zmiany wymagają inwestycji w nowy sprzęt i technologie, rozwój siły roboczej zajmującej się czystą energią, dostęp do surowców i rafinowanych materiałów oraz optymalizację procesów produkcyjnych w celu poprawy wydajności.

Dlaczego Chiny dominują?

Spośród technologii czystej energii i ich komponentów Chiny odpowiadają za średnio 65% światowych zdolności produkcyjnych. W przypadku niektórych komponentów, takich jak płytki fotowoltaiczne, odsetek ten wynosi nawet 96%.

Zestawienie zdolności produkcyjnych Chin według technologii czystej energii (2021 r.)

Wiatr (Morski) 70%

Wiatr (lądowy) 59%

Systemy fotowoltaiczne 85%

Pojazdy elektryczne 71%

Ciężarówki z ogniwami paliwowymi 47%

Pompy ciepła 39%

Elektrolizery 41%

Dlaczego  Chiny mają taką przewagę w sektorze technologii czystej energii? Według raportu MAE odpowiedź leży w kombinacji czynników takich jak: niskie koszty produkcji, dominacja w przetwarzaniu metali czystej energii, a mianowicie kobaltu, litu i metali ziem rzadkich, niskie koszty produkcji oraz trwałe wsparcie polityczne i inwestycje. Doprowadziło to jednocześnie do obniżenia kosztów czystej energii na świecie.

Co ciekawe Europejskie firmy pomimo dominacji Chin zachowują  znaczącą pozycję w produkcji wież wiatrowych mniejszej mocy (41 porc.).  W sektorze samochodów elektrycznych i ciężarówek ich najpoważniejszym konkurentem są kraje Azji i Pacyfiku. Natomiast Stany Zjednoczone poważnie konkurują z Chinami tyko na rynku producentów pomp ciepła.

Wraz z rozwojem rynku rozwiązań niskoemisyjnych dominacja Chin prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących latach i będzie miała znaczące implikacje dla światowego rynku energetycznego i emisyjnego.

Więcej na:

Energy Technology Perspectives 2023 – Analysis – IEA

D.J.

O autorze:

Redaktor naczelny ESG.pl

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.