Mazowsze liderem Czystego Powietrza

Polski Alarm Smogowy opublikował ogólnopolski ranking aktywności gmin pod względem liczby wniosków o dotację na wymianę pieca lub termomodernizację. Liderem wśród regionów okazało się Mazowsze, a na pierwszym miejscu znalazł się Radzanów w powiecie mławskim.

Ranking powstał przy współpracy PAS, Banku Światowego i NFOŚiGW, w oparciu o dane wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej dotyczące ubiegłorocznych wniosków do programu „Czyste Powietrze”. O pozycji gminy decydował wskaźnik, którego wartość wyznaczała liczba wniosków z jej terenu na 1000 budynków jednorodzinnych.

W zestawieniu regionów za 2023 r. bezkonkurencyjne okazało się Mazowsze z ponad 27 tysiącami wniosków na wymianę starego ogrzewania lub termomodernizację. Znalazło się to odzwierciedlenie w składzie czołowej trzydziestki, do której zaliczono aż 12 gmin z tego województwa. Kolejne miejsca na podium zajęły Śląskie (około 25 tys. wniosków) oraz Małopolska (około 23 tys.)

Radzanów liderem

Najbardziej aktywną gminą okazał się Radzanów w powiecie mławskim, gdzie w zeszłym roku mieszkańcy aż 1/8 domów jednorodzinnych złożyli wnioski o dotację na wymianę „kopciucha” lub docieplenie budynku. Tuz za nim uplasowały się: Adamówka w powiecie przeworskim (Podkarpackie), Lutocin w powiecie żuromińskim (ponownie Mazowieckie), Kowal w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie) oraz Koniusza w powiecie proszowickim (Małopolskie).

Słabo wokół Warszawy

Na tle dobrego wyniku całego Mazowsza słabo  prezentują się dane z warszawskiego “obwarzanka” – czyli gmin otaczających stolicę i tworzących wspólną aglomerację. Choć i tutaj, podobnie jak w całym województwie, obowiązuje zakaz użytkowania „kopciuchów”, to na blisko 40 tysięcy domów wykorzystujących przestarzałe piece węglowe złożono jedynie 3447 wniosków do programu Czyste Powietrze. Najlepiej w  “obwarzanku” radziły sobie gminy: Wiązowna, Halinów i Góra Kalwaria, gdzie jednak liczba wniosków złożonych w 2023 roku nie przekroczyła dwustu. Tymczasem od stycznia 2028 roku w sześciu powiatach wokół Warszawy wchodzi w życie zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych.

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program walki ze smogiem, obejmujący dopłaty do wymiany starych źródeł ciepła na nowe spełniające normy emisji oraz docieplenia budynków. Jego zadaniem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Z dofinansowania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Program został uruchomiony w 2019 r. , a jego budżet wynosi 103 mld zł. Do czerwca 2024 r. w ramach „Czystego Powietrza” złożono 874 589 wniosków i podpisano 715 952 umów obejmujących dofinansowanie na kwotę ponad 20,8 mld zł.

L.K.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.