Pompy ciepła zamiast autobusów

Szwedzka firma Aira zainwestuje w Polsce 1,27 miliarda złotych i będzie produkować do 500 tysięcy inteligentnych pomp ciepła rocznie. Jej pierwszy zakład powstał we Wrocławiu, w halach po byłej fabryce autobusów Volvo.

Uroczyste otwarcie fabryki nastąpiło w tym tygodniu, w obecności szefów Grupy Aira, przedstawicieli Ambasady Szwecji oraz władz Invest–Parku Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– To nie jest tylko fabrykato symbol naszego zaangażowania w innowacje, zrównoważony rozwój i bezemisyjną przyszłość Europy. Obecnie 130 milionów kotłów na paliwa kopalne nadal ogrzewa domy w całej Europie. To rynek o ogromnym potencjale. Ale także szansa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie rachunków klientów. Nasz polska fabryka ma kluczowe znaczenie dla tej transformacji i doskonale, że zaczynamy już teraz – powiedział Dyrektor Generalny AiraGroup Martin Lewerth.

Zakład zajmuje powierzchnię 220 tys. m2 i powstał w dawnej fabryce autobusów Volvo, którą Aira przejęła w 2023 roku. Firma uzyskała od polskiego rządu dotację w wysokości 15 mln euro na wsparcie utworzenia oddziału we Wrocławiu i planuje stworzyć w nim w ciągu dekady do 2000 miejsc pracy.- To ważny moment dla firmy Aira i wszystkich zaangażowanych zespołów. Szybko przekształciliśmy fabrykę autobusów w fabrykę pomp ciepła. Jestem szczególnie dumny ze wszystkich fantastycznych ludzi, dzięki którym było to możliwe w tak krótkim czasie. Przyspieszamy transformację ekologiczną, produkując na dużą skalę inteligentne pompy ciepła, a to dopiero początek – stwierdził Peter Prem, dyrektor ds. produktu Aira.

Szwedzka firma liczy, że wraz z europejskimi celami dekarbonizacji, zapotrzebowanie na pompy ciepła będzie gwałtownie rosnąć. Jej ambicją jest zaopatrzenie w najbliższej dekadzie pięciu milionów europejskich domów w rozwiązania technologiczne w zakresie czystej energii, w czym kluczową rolę ma odegrać fabryka we Wrocławiu.

Aira została utworzona w ramach szwedzkiego holdingu Vargas w 2022 roku. Do tej pory uruchomiła swoje oddziały w Niemczech, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Do Vargas należy m.in. producent baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii – Northvolt, który niedawno otworzył fabrykę baterii w Gdańsku; producent magazynów energii Polarium oraz H2 Green Steel, firma pracująca nad wdrożeniem zeroemisyjnej produkcji stali.

O autorze:

Redaktor naczelny ESG.pl

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.