Środowisko, Zdrowie, Ludność i Pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja to 8 bloków tematycznych w ramach Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Patronem medialnym wydarzenia, organizowanego w dniach 23-24 września w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, został portal esg.pl
Dwudniowa impreza odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz sześciu resortów, w tym Minister Zdrowia, Minister Edukacji, Minister Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronami merytorycznymi Kongresu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, UNEP/GRID – Warszawa, UN Global Compact, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy dla Zdrowia, Polski Alarm Smogowy oraz Związek Miast Polskich, a patronami medialnym: Rynek Zdrowia, Portal Samorządowy, Dziennik Gazeta Prawna, Medonet, Business Insider, Forbes, Radio 357, TVN24, Press, politykazdrowotna.com oraz portal esg.pl
Kongres wyrasta z projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę LUX MED i realizowanej wspólnie z naukowcami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Jest ona raportem na temat zdrowia polskich miast, którego dwie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno władz, jak i mieszkańców. Jego naturalnym rozwinięciem jest wrześniowe wydarzenie stanowiące platformę dyskusji, wymiany myśli, doświadczeń i poglądów przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji miejskich.
Program kongresu, zamieszczony na stronie: www.zdrowemiasta.pl, podzielono na osiem bloków tematycznych opartych na Indeksie: Środowisko, Zdrowie, Ludność i Pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja. Każdy z nich będzie koncentrował się na najważniejszych wyzwaniach i szansach stojących przed współczesnymi miastami.
Oficjalne otwarcie kongresu nastąpi w obecności dr Anny Rulkiewicz, Prezeski Zarządu Grupy LUX MED, prof. SGH Piotra Wachowiaka, Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz prof. Jerzego Hausnera, Przewodniczącego Rady Programowej OEES i założyciela Fundacji GAP.
Następnie rozpoczną się inspirujące sesje i panele dyskusyjne. Blok „Środowisko” poświęcono m.in. adaptacji miast do zmian klimatycznych, zanieczyszczeniu światłem w naszym kraju oraz zrównoważonemu rozwojowi firm. W trakcie dyskusji mają być omówione kwestie niebiesko-zielonych miast przyszłości oraz raportowania emisji i działania na rzecz dekarbonizacji.
Rozmowy dotyczące obszaru „Zdrowie” skupią się na innowacjach w opiece zdrowotnej oraz zdrowiu publicznym, w kontekście postępu technologicznego i dobrostanu pracowników. Panele „Ludność i Pokolenia” poruszą problemy demograficzne, takie jak tworzenie przyjaznych przestrzeni dla różnych grup wiekowych, ryzyka związane z urbanizacją i integracją międzypokoleniową, a także m.in. problem wyludniania Polski. Kolejne bloki tematyczne to „Usługi Miejskie”, „Mieszkalnictwo”, „Przestrzeń” oraz „Infrastruktura”. Dyskusje obejmą tematy od roli biznesu w rozwoju społecznym, przez cyfrową transformację miast, aż po przyszłość motoryzacji i zielonych innowacji. Eksperci poruszą tematy zeroemisyjności, biznesu i jego roli w dbaniu o rozwój społeczny oraz podzielą się sposobami na finansowanie działań ekologicznych. W obszarze „Edukacja”, prelegenci skupią się z kolei na innowacyjnych metodach nauczania, które przygotują przyszłe pokolenia do życia w zrównoważonych miastach.
Ogółem udział w kongresie weźmie ponad 80 prelegentów- wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, a także samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Będą wśród nich m.in. Dominika Bettman – Dyrektor Generalna Microsoft Polska, Joanna Przetakiewicz – projektantka mody i przedsiębiorczyni, Natalia Hatalska – CEO i założycielka instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Uczestnicy Kongresu będą mieli również okazję wysłuchania rozmowy 1:1, w której swoje poglądy zderzą Piotr Voelkel – założyciel Fundacji Vox Artis oraz Henryka Bochniarz – ekonomistka i polityczka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Przedstawiciele firm zasiądą potem wraz z ekspertami i reprezentantami władz samorządowych do Okrągłego Stołu. W tym gronie pochylą się nad wypracowaniem wiarygodnej i transparentnej metodologii, umożliwiającej ocenę polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników i środowisko naturalne. W posiedzeniu wezmą udział m.in. Ireneusz Fąfara – Prezes Zarządu ORLEN S.A., Andrzej Blike z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, czł. Europejskiej Akademii Nauk, Piotr Wachowiak – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Anna Rulkiewicz – Prezeska Zarządu, Grupa LUX MED i Agata Prorok – Starsza Kierowniczka ds. Relacji Zewnętrznych Fundacji NUTRICIA. W programie zaplanowano także wieczorną galę w trakcie której nastąpi ogłoszenie wyników trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, a wyróżnienia zostaną przekazane na ręce ich prezydentów.
Rejestracja na Kongresie jest bezpłatna. Szczegółowe informacje na temat imprezy oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.zdrowemiasta.pl
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy usługi w Polsce od ponad 30 lat zapewniając pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 mln pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz blisko 3 tys. poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 tys. osób, w tym około 10 tys. lekarzy i 6 tys. wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Jest ona realizowana w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gosporowania zasobami wody – Water City Index.