Sztuczna inteligencja i ESG

AI IN ESG

Rusza świetny konkurs dla studentów, organizowany przez CFA Society Poland i fundację QuantFin. „AI IN ESG INVESTING” to pierwszy tego typu pomysł w Europie, wymagający zbudowania indeksu ESG w oparciu o dane finansowe, pozafinansowe i alternatywne.

Odpowiedzialne inwestowanie określane jest w świecie finansów jako „megatrend”. Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu budują swoją wartość w oparciu o ideę wskaźników ESG (środowiskowych, społecznych i rządzenia), a firmy inwestycyjne coraz chętniej wykorzystują wyniki ESG do zarządzania portfelami.

Ciągle jest jednak problem z jakością i źródłami danych, o czym wielokrotnie pisałem. Brak jednolitych standardów raportowania i analizowania. Rynki błądzę więc trochę po omacku. Lekarstwem może być efektywne połączenie metod ilościowych i danych pozafinansowych (alternatywnych) pozwala na weryfikację adekwatności kryteriów ESG w procesie inwestycyjnym. I o to właśnie chodzi w konkursie.

Jak można wykorzystać dane alternatywne? >>

Konkurs skierowany jest do studentów z Polski i regionu CEE (kierunki: ekonomia, finanse i rachunkowość, metody ilościowe, zarządzanie). Każdy zespół składa się z 2 do 4 osób. Konkurs odbywa się w języku angielskim. Więcej informacji > (otwiera się na nowej zakładce)”>na stronie konkursowej >>

Zadaniem zespołów jest zarówno stworzenie indeksu ESG w oparciu o dane finansowe, pozafinansowe i alternatywne, jak i ocena efektywności wykorzystania kryteriów ESG w procesie inwestycyjnym.

Założenia konkursu?

1. Dane i wskaźniki będące wynikiem projektu odnoszą się do komponentów ESG: środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego

2. Wyjątkowość zbiorów danych i zaproponowane podejście do analiz zastosowane w zadaniu będą szczególnie istotne w procesie oceny

3. Rozwiązanie powinno być dostosowane do procesu analitycznego.

Może nowy indeks zainspiruje np. włodarzy GPW do stworzenia czegoś lepszego niż obecny WIG-ESG. Zadanie wygląda na bardzo ciekawe. Powodzenia!

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.