Setki światowych funduszy może stracić rating ESG

Efekty greenwashingu odbijają się czkawką  

W związku z presją organów regulacyjnych dostawcy indeksów zaostrzają kryteria kwalifikacji do funduszu zgodnego z ESG.  Wynika to z powszechnej praktyki  tzw. “greenwashingu”. Podaż tego rodzaju funduszy znacznie się zmniejszy, co prawdopodobnie wpłynie na wzrost ich atrakcyjności i wyceny.

Gwałtowna redukcja funduszy o najwyższych ratingach może oznaczać, że inwestorzy skoncentrowani na ESG będą mieli mniej miejsc, w których mogą ulokować swoje środki pieniężne, potencjalnie podnosząc cenę aktywów o zrównoważonym charakterze. Problem ten dotyczy szczególnie Europy.


Według Morningstar w 2022 r.  do funduszy ESG wpłynęło aż 65 proc. środków z europejskich funduszy ETF. MSCI o aktywach wartości 13,5 bln USD nie opublikował jeszcze wyników konsultacji w sprawie ratingów ESG. Jednak zgodnie z informacją  klienta iShares BlackRock, największego na świecie dostawcy ETF liczba europejskich funduszy ETF z ratingiem ESG potrójnego A od MSCI spadnie z 1 120 do zaledwie 54, podczas gdy liczba bez ratingu wzrośnie z 24 do 462 – donosi Financial Times.

Zmiany, które mają wejść w życie do końca kwietnia, będą miały zastosowanie do wszystkich funduszy ETF i funduszy inwestycyjnych na całym świecie. MSCI odmówiło komentarza na temat skali obniżek. Firma twierdzi, że jej zmiany “doprowadzą do tego, że mniej funduszy będzie ocenianych jako AAA lub AA.

 W samej Europie 1 476 ETF-ów będzie miało niższy rating, 905 pozostanie bez zmian, a 78 będzie miało wyższy rating, wynika z badania iShares. Kolejne 446 funduszy całkowicie straci swój rating, w tym ponad 400 funduszy pochodnych. Gdyby ten sam obraz został powtórzony w funduszach ETF i funduszach inwestycyjnych na całym świecie, prawdopodobnie kilka tysięcy funduszy zostałoby obniżonych.

Europejskie notowane ETF-y

Ratingi MSCI przed i po przyszłej korekcie

Jak donosi Financial Times Jack Turner, szef zarządzania portfelem ESG w 7 Investment Management, wezwał do “większej liczby wytycznych branżowych dotyczących sposobu pomiaru ryzyka ESG instrumentów pochodnych w portfelach”.

D.J.

O autorze:

Redaktor naczelny ESG.pl

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.