Sustainalytics – wszystko, co trzeba wiedzieć o ratingach ESG

Sustainalytics to firma ratingowa, oceniająca spółki pod kątem kryteriów społecznie odpowiedzialnego inwestowania. W Polsce stała się znana dzięki indeksowi WIG-ESG, choć nie wszyscy wiedzą, że ma oddział w Zielonej Górze, do którego cały czas rekrutuje. Przyjrzymy się bliżej specom od ESG.

Siedziba w Holandii, kilkanaście biur na całym świecie, ponad 600 pracowników. Ale ja o istnieniu Sustainalytics dowiedziałem się dopiero przed rokiem, gdy GPW opublikowała indeks WIG-ESG. W jego metodologii wykorzystywano właśnie dane tej agencji ratingowej, która dobre wejście na nasz rynek zawdzięcza także współpracy z NN Investment Partners (jako pierwsi nad Wisłą zainteresowali się ESG).

Skład WIG-ESG (poznaj, jak jest zbudowany) zależy od ocen Sustainalytics, więc warto je bliżej poznać. Tym bardziej że to właśnie dane są główną słabością całego segmentu rynku zajmującym się inwestowaniem ESG.

Holendrzy należą do czołówki agencji ratingowych ESG. Polecam raport, który znalazłem na ten temat, choć już ma kilkanaście miesięcy:

Skoro Sustainalytics są u nas najbardziej znani, mogą też budzić naturalne kontrowersje, zwłaszcza u spółek, które nie zgadzają się z ich oceną. Oceną nieupublicznioną, bo do publikacji ratingów uprawnieni są emitenci z odpowiednią licencją (info niżej, jak ją kupić).

Proces oceny spółek wygląda tak (więcej w plikach, o których piszę na dole tekstu):

Mocno skomplikowane, więc porozmawiałem bezpośrednio z Holendrami:

Chcę, by moja spółka dostała rating. Co robić? Kto za to płaci? Ile płaci?

Ponieważ naszymi klientami są głównie zarządzający, to jakie spółki pokrywamy jest zdeterminowane przez skład indeksów. Prowadzimy ratingi dla ponad 20 regionalnych i globalnych indeksów, co kwartał sprawdzamy ich skład i dodatejemy do naszej bazy ratingów ESG. Na prośbę klientów, możemy poszerzać zakres pokrycia (tu polecamy kontakt z naszym działem Sustainable Finance Solutions). W Polsce prowadzimy raporty dla 67 spółek publicznych, głównie z WIG20 i mWIG40.

Jest tylko jeden rodzaj ratingu?

Mamy dwa typy ESG Risk Ratings – tzw. Comprehensive i Core. Ich wyniki są porównywalne, pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – obejmuje więcej wskaźników. W ratingu Core tak dobieramy zmnienne, by mógł on – na zasadzie regresji – wyprzedzać zmiany w ratingu Comprehensive.

Jestem emitentem – jak mogę “pomóc” w ratingu?

Po prostu ujawniaj wszystkie informacje związane z ESG w swoich raportach, zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi (np. korzystając z wytycznych GRI). Możesz też angażować się w proces oceny w trakcie feedbacku (red.: zobacz wykres wyżej).

Co jeśli nie zgadzam się z oceną?

Nie rozmawiamy ze spółkami na temat samych punktów w ratingu ESG, a jedynie na temat informacji stanowiących podstawę naszej oceny. Emitenci mogą uczestniczyć w dialogu z nami, gdy nasz analityk kontaktuje się z nimi, by potwierdzić nasze ustalenia.

Jak często zmieniacie ratingi?

W przypadku jakiś negatywnych wydarzeń, kontrowersji, robimy to na bieżąco (co dwa tygodnie) poprzez stały monitoring newsów. Sam standardowy rating weryfikujemy średnio raz na rok.

Z jakich źródeł informacji, oprócz raportów samych spółek, korzystacie?

Oprócz raportów samych spółek, korzystamy z bazy danych grupujących informacje z 60 tys. źródeł medialnych. Do tego dochodzą raporty organizacji NGO, SEC i innych regulatorów. Korzystamy także z baz typu FactSet i Morningstar.

Jak powstaje ostateczny rating? To jakaś średnia kryteriów E, S i G?

Nie, staramy się patrzeć całościowo na spółkę. Więcej o metodologii znajdziecie na naszych stronach.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.